Традиції та обрядовість українців – весільний рушник!

Весільний рушник вишивається однією голкою, з початку і до кінця. А довжина його повинна ділитися на сім. Чи знали ви це? І ще багато цікавого з історії та магії рушника…

На порозі осінь, починається пора весіль, тож саме час розглянути особливий атрибут – весільний рушник. Вишитий рушник здавна присутній в українській обрядовості. Він іде поруч з українцем все його життя: хрещення дітей – рушник, сватання – рушник, дорогі гості – і ті зустрічалися з рушником і хлібом-сіллю на ньому. А вже українське весілля без рушника і уявити неможливо!

Саме його стелять під ноги молодятам, благословляючи на довге і щасливе подружнє життя. Чому молода пара стає саме на рушник? Бо рушник означає дорогу, в даному випадку – дорогу життя, яку їм треба пройти разом. На ньому нанесено магічні знаки-узори – своєрідний дороговказ. Вважають, що найсильнішою магія є тоді, коли дівчина вишиває собі весільний рушник власноручно, наповнюючи кожен стіжок силою своєї віри, своєї мрії, своєї любові, вона створює власну модель сім’ї. Інколи такий рушник може передаватися від батьків до дітей, зрозуміло, якщо в старшого покоління життя склалося вдало.

В прадавніх віруваннях українців для весільного рушника було обмежене коло символів, покликаних оберігати молоду пару від злого ока, заздрощів, збуджувати в них почуття любові, прагнення продовжувати свій рід, будувати родину на високих моральних засадах, створювати матеріальні блага. Всі інші символи в контексті народження нової сім’ї вважалися зайвими, а часом навіть шкідливими. Тому матері дуже ретельно передавали своїм дочкам магію вишивки.

«Вишивати рушник – вишивати долю»

Сила рушника була така велика, що в деяких регіонах закохані навіть юридично вважалися сім’єю, коли їм під час заручин пов’язували руки. Навіть враховуючи, що ніяких шлюбних обіцянок ще не давалося. Що вже говорити про магічно-сакральне значення рушника – вважалося, що подальше спільне життя багато в чому диктується саме їм. Багато прикмет пов’язують з цим атрибутом. Вишиваючи рушник вишивальниця промовляє: «Вишиваю рушник – вишиваю долю». Вишивають рушник справа наліво – з чоловічою правого боку, з енергетичним знаком «плюс», на жіночу ліву, з енергетичним знаком « мінус». І кожен орнамент несе в собі масу інформації і символів, і вибір їх – складна і важлива справа. Для візерунка на рушник часто обирають «дерево життя» – символ міцної родини, продовження роду, щасливого сімейного життя. Міцну любов символізує пара птахів, в основному голубів. Іноді це може бути ластівка – на сімейне господарство, або жар-птиця, вона ж павич – на сімейне щастя. Хрест, покладений в основу візерунків, уособлює сонце, щастя, світло і добро.

На рушниках часто можна зустріти рослинні візерунки: виноград – символ плодючості і заможного життя, калину – знак жіночого здоров’я, сімейної вірності, довголіття, дуб – чоловічу силу, багатство, мак – продовження роду і благополуччя. Життєвий шлях позначають вінки з квітів, лілія – чистота, невинність, а бутон лілії разом з листям говорить про можливість появи нової сімейної пари. І символом благословення Бога вважається вишита корона.

Весільні рушники та забобони

Загальновідомий забобон – головою сім’ї буде той, хто перший стане на рушник. А от якщо хтось чужий стане, та ще під час вінчання – прикмета погана.

Не можна згортати в рулон рушник – в порожнечі може оселитися біс.

Не можна позичати.

Не можна ні в якому разі виносити з дому, віддавати в чужі руки. Зазвичай їх ховали подалі від випадкових поглядів, за образи, або прикрашали ними ікони на покуті.

Ось таким сильним оберегом сімейного життя і щастя вважається наш весільний рушник. Наші предки наділяли його величезною сакральною силою – адже все життя він був з ними поруч, на всіх його важливих життєвих етапах. І вишитий візерунок на рушнику був життєвою дорогою.